2019 World Team Trials Challenge

Senior Men's Freestyle

Best of 3 - Sunday, May 19

57kg:

Thomas Gillman (Titan Mercury WC) defeats Darian Cruz (Lehigh Valley WC) 2 matches to none

Round 1 - Gillman DEC Cruz 4-0

Round 2 - Gillman DEC Cruz 5-2

 

3rd: Josh Rodriguez (NLWC) DEC Jack Mueller (Titan Mercury WC), 7-5

61kg:

Tyler Graff (Titan Mercury WC) defeats Cody Brewer (Titan Mercury WC) 2 matches to none

Round 1 - Graff DEC Brewer 22-16

Round 2 - Graff WBF Brewer 1:26

 

True 2nd: Nico Megaludis (Titan Mercury WC) DEC Cody Brewer 18-8

65kg:

Zain Retherford (Nittany Lion WC) defeats Jordan Oliver (Sunkist Kids WC) 2 matches to none

Round 1 -  Retherford DEC Oliver 7-6

Round 2 - Retherford DEC Oliver 7-6

 

True 2nd: Frank Molinaro (Titan Mercury WC) DEC Jordan Oliver, 4-2

70kg:

James Green (Sunkist Kids WC) defeats Anthony Ashnault (Scarlett Night WC) 2 matches to none

Round 1 - Green Tech Fall Ashnault 10-0

Round 2 - Green INJ Default Ashnault

 

3rd: Jason Chamberlain (Titan Mercury) DEC Brandon Sorensen (Hawkeye WC) 4-2

74kg:

Isaiah Martinez (Titan Mercury WC) defeats Jason Nolf (Nittany Lion WC) 2 matches to none

Round 1 - Martinez DEC Nolf 9-4

Round - Nolf DEC Martinez 7-5

Round 3 - Martinez Tech Fall Nolf 12-2

 

3rd Place - Tommy Gantt (Wolfpack WC) DEC Richie Lewis (Lehigh Valley WC) 8-2

79kg:

Alex Dieringer (Titan Mercury WC) defeats Zahid Valencia (Sunkist Kids WC) 2 matches to none

Round 1 - Dieringer Tech Fall Valencia 12-1

Round 2 - Dieringer Tech Fall Valencia 12-2

 

3rd: Nick Becker (Badger RTC) DEC Brian Harvey (West Point WC) 11-6

86kg:

Pat Downey (Titan Mercury WC) defeats Nicholas Heflin (Titan Mercury WC) 2 matches to none

Round 1 - Downey DEC Heflin 6-2

Round 2 - Downey DEC Heflin 4-0

 

3rd: Myles Martin (Titan Mercury WC) Tech Fall Nate Jackson (NYAC) 10-0

92kg:

Bo Nickal (Nittany Lion WC) defeats Michael Macchiavello (Titan Mercury WC) 2 matches to none

Round 1 - Nickal DEC Macchiavello 10-1

Round 2 - Nickal DEC Macchiavello 5-0

3rd: Riley LeFever (NLWC) Tech Fall Kollin Moore (Titan Mercury WC) 10-0

97kg:

Kyven Gadson (Cyclone RTC) defeats Ty Walz (Titan Mercury WC) 2 matches to none

Round 1 - Gadson DEC Walz 3-2

Round 2 - Gadson DEC Walz 3-0

 

3rd: Ben Honis (Titan Mercury WC) DEC Michael Boykin (Wolfpack RTC) 13-11

125kg:

Gable Steveson (Minnesota RTC) defeats Adam Coon (Cliff Keen WC) 2 matches to none

Round 1 - Steveson DEC Coon 13-3

Round 2 - Steveson DEC Coon 8-1

 

True 2nd - Tony Nelson (Minnesota Storm) DEC Adam Coon (NYAC) 4-1