2019 World Team Trials Challenge

Senior Men's Freestyle

Championship Finals

57kg:

Thomas Gillman (Titan Mercury WC) vs. Darian Cruz (Lehigh Valley WC)

61kg:

Tyler Graff (Titan Mercury WC) DEC Nico Megaludis (Titan Mercury WC) 6-4

65kg:

Zain Retherford (Nittany Lion WC) vs. Jordan Oliver (Sunkist Kids WC)

70kg:

James Green (Sunkist Kids WC) vs. Anthony Ashnault (Scarlett Night WC)

74kg:

Jason Nolf (Nittany Lion WC) DEC Logan Massa (Cliff Keen WC) 7-2

79kg:

Zahid Valencia (Sunkist Kids WC) DEC Mark Hall (Nittany Lion WC) 5-0

86kg:

Nicholas Heflin (Titan Mercury WC) DEC Samuel Brooks (Hawkeye WC) 9-6

92kg:

Michael Macchiavello (Titan Mercury WC) DEC Hayden Zillmer (Minnesota Storm) 3-0

97kg:

Ty Walz (Titan Mercury WC) DEC Kevin Beazley (NYAC) 11-4

125kg:

Gable Steveson (Minnesota RTC) DEC Anthony Nelson (Minnesota Storm) 5-1

Semifinal Match-ups 

57kg:

Thomas Gillman (Titan Mercury WC) Tech Fall Frank Perrelli (Lehigh Valley WC), 10-0

Darian Cruz (Lehigh Valley WC) DEC Jack Mueller (Cavalier WC), 7-5

 

61kg: Sitting out to best of 3 finals - Cody Brewer

Nico Megaludis (Titan Mercury WC) Tech Fall Anthony Ramos (Sunkist Kids WC), 11-1

Tyler Graff (Titan Mercury WC) DEC Joseph Palmer (Unattached) 4-0

65kg:

Zain Retherford (Nittany Lion WC) DEC Frank Molinaro (Titan Mercury WC) 6-1

Jordan Oliver (Sunkist Kids WC) DEC Dom Demas (OK RTC) 6-2

70kg:

James Green (Sunkist Kids WC) Tech Fall Brandon Sorensen (Hawkeye WC) 10-0

Anthony Ashnault (Scarlett Night WC) DEC Jason Chamberlain (Titan Mercury WC) 2-1

 

74kg: Sitting out to best of 3 finals - Isaiah Martinez

Logan Massa (Cliff Keen WC) DEC Thomas Gantt (Titan Mercury WC) 5-4

Jason Nolf (Nittany Lion WC) DEC Anthony Valencia (Sunkist Kids WC) 7-0

 

79kg: Sitting out best of 3 finals - Alex Dieringer

Zahid Valencia (Sunkist Kids WC) Tech Fall Geno Morelli (Nittany Lion WC) 10-0

Mark Hall (Nittany Lion WC) DEC Nick Becker (Badger RTC) 6-4

 

86kg: Sitting out best of 3 finals - Pat Downey

Nicholas Heflin (Titan Mercury WC) DEC Myles Martin (Titan Mercury WC) 4-1

Sam Brooks (Hawkeye WC) DEC Brett Pfarr (Minnesota Storm) 5-3

 

92kg: Sitting out best of 3 finals - Bo Nickal

Hayden Zillmer (Minnesota Storm) DEC Kollin Moore (Titan Mercury WC) 12-10

Mike Macchiavello (Titan Mercury WC) DEC Tim Dudley (Nebraska RTC) 5-3

 

97kg: Sitting out best of 3 finals - Kyven Gadson

Kevin Beazley (NYAC) DEC Ben Honis (Finger Lake WC) 8-8

Tyler Walz (Titan Mercury WC) DEC Daniel Chaid (California RTC) 12-8

 

125kg: Sitting out best of 3 finals - Adam Coon

Anthony Nelson (Minnesota Storm) DEC Derek White (Cowboy RTC) 3-0

Gable Steveson (Minnesota RTC) DEC Dominique Bradley (Sunkist Kids WC) 7-3

Quarterfinal Results

57kg:

Thomas Gillman (Hawkeye WC) BYE

 Frank Perrelli (Lehigh Valley WC) tech fall Zach Sanders (Minnesota Storm), 14-3; 4:58
Darian Cruz (Lehigh Valley WC) DEC Joshua Rodriguez (Nittany Lion WC), 3-2
Jack Mueller (Cavalier WC) DEC Zane Richards (Titan Mercury WC), 7-5


61kg:

Anthony Ramos (Sunkist Kids WC) DEC Cory Clark (Titan Mercury WC), 6-1
 Nico Megaludis (Titan Mercury WC) Tech Fall Sean Fausz (Wolfpack WC), 10-0; 4:23

Tyler Graff (Titan Mercury WC) DEC Earl Hall (Titan Mercury WC), 7-4
Joseph Palmer (Unattached) DEC Shelton Mack (Titan Mercury WC), 7-1


65kg:

Frank Molinaro (Titan Mercury WC) DEC Jaydin Eierman (Titan Mercury WC), 11-7
Dom Demas (OK RTC) Tech Fall Jayson Ness (Minnesota Storm), 12-0; 3:27
Jordan Oliver (Sunkist Kids WC) DEC Kanen Storr (Titan Mercury WC), 6-2
Zain Retherford (Nittany Lion) Tech Fall Dean Heil (Titan Mercury), 10-0; 2:42

 

70kg:

James Green (Sunkist Kids WC) DEC Mario Mason (Lehigh Valley), 5-3
Brandon Sorensen (Hawkeye WC) DEC Nazar Kulchytskyy (Titan Mercury WC), 5-1
Jason Chamberlain (Titan Mercury WC) DEC Alec Pantaleo (Cliff Keen WC), 3-2
Anthony Ashnault (Scarlet Knights WC) DEC Hayden Hidlay (Wolfpack WC), 5-4

 

74kg:
Thomas Gantt (Titan Mercury WC) DEC Joey Lavallee (Titan Mercury WC), 9-3
Logan Massa (Cliff Keen WC) DEC Richie Lewis (Lehigh Valley WC), 5-0
Jason Nolf (Nittany Lion WC) Tech Fall Brian Murphy (Scarlet Knights WC), 12-2; 3:22
Anthony Valencia (Sunkist Kids WC) DEC Dan Vallimont (New York AC), 6-0

 

79kg:

Zahid Valencia (Sunkist Kids WC) - BYE
Geno Morelli (Nittany Lion WC) DEC Matthew Finesilver (Blue Blood WC), 7-1
Nick Becker (Badger RTC) DEC Stacey Davis (Wolfpack WC), 8-0
Mark Hall (Nittany Lion WC) Tech Fall Ben Harvey (West Point WC), 10-0; 3:22

 

86kg:
Nicholas Heflin (Titan Mercury WC) Tech Fall Nino Bonaccorsi (Pittsburgh WC), 10-0; 2:37
Myles Martin (Titan Mercury WC) DEC Nathan Jackson (Princeton WC), 5-0
Brett Pfarr (Minnesota Storm) DEC Kenneth Courts (Titan Mercury WC), 6-0
Samuel Brooks (Hawkeye WC) Tech Fall Drew Foster (Panther WC), 14-4; 4:11

 

92kg:

Hayden Zillmer (Minnesota Storm) - BYE
Kollin Moore (Titan Mercury WC) Tech Fall Riley Lefever (Nittany Lion WC), 11-0; 3:35
Timothy Dudley (Nebraska Wrestling TC) DEC Timmy Mccall (Titan Mercury WC), 10-6
 Michael Macchiavello (Titan Mercury WC) DEC Scottie Boykin (RTC South), 10-6

 

97kg:

Ben Honis (Finger Lakes WC) - BYE
Kevin Beazley (New York AC) DEC Michael Boykin (Titan Mercury WC), 3-2
Daniel Chaid (California RTC) Tech Fall Jeremiah Imonode (West Point WC), 12-2; 2:09

Ty Walz (Titan Mercury WC) - BYE

 

125kg:
Anthony Nelson (Minnesota Storm) DEC Grett Ryan (Sunkist Kids WC), 4-1
Derek White (Cowboy RTC) DEC Michael Kosoy (Sunkist Kids WC), 4-0

Dominique Bradley (Sunkist Kids WC) Tech Fall Youssif Hemida (Terrapin WC), 10-0; 2:25
Gable Steveson (Minnesota RTC) Tech Fall Nick Nevills (Nittany Lion Wrestling Club), 10-0; 4:12