Pa College Wrestling

Final X - Rutgers

Saturday, June 8, 7pm

 

Session I – 12Noon ET

Bout 1: Men’s Greco-Roman  87 kg – Joe Rau (Titan Mercury WC/Chicago RTC) Defeats Ben Provisor (New York AC/Nittany Lion WC) 2-0

1st match: Rau wins 2-1

2nd match: Rau wins 5-1

 

Rau is the 87 kg Greco-Roman World Team Member!!

Bout 2: Women’s Freestyle 72 kg – Victoria Francis (Titan Mercury WC) defeats Alyvia Fiske (Titan Mercury WC), 2-0

1st match: Francis wins 7-2

2nd match: Francis wins by Fall, 3:30

 

Francis is the 72 kg Freestyle World Team Member!!

Bout 3: Men’s Greco-Roman 82 kg – John Stefanowicz (U.S. Marine Corps) defeats Kendrick Sanders (New York AC), 2-0

1st match: Stefanowicz wins 8-5

2nd match: Stefanowicz wins 3-2

 

Stefanowicz is your 82 kg Greco-Roman World Team Member!!

Bout 4: Men’s Greco-Roman 55 kg – Max Nowry (U.S. Army WCAP) vs. Brady Koontz (Ohio RTC)

1st match: Nowry wins 3-0

2nd match: Nowry wins 11-5

 

Nowry is your 55 kg Greco-Roman World Team Member!!

Bout 5: Men’s Greco-Roman 67 kg – Ellis Coleman (U.S. Army WCAP) defeats Jamel Johnson (U.S. Marine Corps), 2-0

1st match: Coleman wins 9-1 (Tech Fall)

2nd match: Coleman wins 6-0 

 

Coleman is your 67 kg Greco-Roman World Team Member!!

Bout 6: Women’s Freestyle 57 kg – Becka Leathers (Titan Mercury WC/Tar Heel RTC) defeats Jenna Burkert (U.S. Army WCAP). 2-0

1st match: Burkert wins 4-2

2nd match: Burkert wins 5-0

 

Burkert is your 57 kg Freestyle World Team Member!!

 

Session II – 6 PM ET

Bout 1: Women’s Freestyle 65 kg – Forrest Molinari (Titan Mercury WC/Hawkeye WC) vs. Maya Nelson (Sunkist Kids/OTC)

1st match: Nelson wins 5-3

2nd match: Molinari wins 12-2 (tech fall)

3rd match: Molinari wins 4-1

 

Molinari is your 65 kg Women's Freestyle World Team Member!!

Bout 2: Men’s Greco-Roman 77 kg – Kamal Bey (Sunkist Kids/OTC) vs. Pat Smith (Minnesota Storm)

1st match: Bey wins 11-2

2nd match: Smith wins 2-1

3rd match: Smith wins 6-3

 

Smith is your Men's Greco-Roman 77 kg World Team Member!!

Bout 3: Women’s Freestyle 68 kg – Tamyra Mensah-Stock (Titan Mercury WC/OTC) defeats Alexandria Glaude (Titan Mercury WC/McKendree Bearcat WC), 2-0

1st match: Mensah-Stock wins by Fall, 4:50 (8-0)

2nd match: Mensah-Stock wins 10-0 (tech fall)

 

Mensah-Stock is your 68 kg Women's Freestyle World Team Member!!

Bout 4: Women’s Freestyle 50 kg – Whitney Conder (U.S. Army WCAP) defeats Victoria Anthony (Sunkist Kids), 2-0

1st match: Condor wins 7-4

2nd match: Condor by fall 1:57 (4-2)

 

Condor is your Women's Freestyle 50 kg World Team Member!!

Bout 5: Men’s Freestyle 125 kg – Nick Gwiazdowski (Titan Mercury WC/Wolfpack RTC) vs. Gable Steveson (Minnesota RTC)

1st match: Gwiazdowski wins 4-4 on criteria

2nd match: Gwiazdowski wins 3-3 on criteria

 

Gwiazdowsk is your Men's Freestyle 125 kg World Team Member!!

Bout 6: Men’s Freestyle 65 kg – Yianni Diakomihalis (Titan Mercury WC/Finger Lakes RTC) vs. Zain Retherford (Nittany Lion WC)

1st match: Retherford wins 10-4

2nd match: Retherford wins 6-6 on criteria

 

Retherford is your Men's Freestyle 65 kg World Team Member!!

Bout 7: Men’s Freestyle 92 kg – J’den Cox (Titan Mercury WC/OTC) vs. Bo Nickal (Nittany Lion WC)

1st match: Cox wins 4-2

2nd match: Cox wins 5-0

 

Cox is your Men's Freestyle 92 kg World Team Member!!