Pa College Wrestling

Final X - Lincoln, Nebraska

Saturday, June 15, 2019

 

Session One – 1pm EST

Bout 1: Women’s Freestyle 59 kg – Alli Ragan (Sunkist Kids/Hawkeye WC) vs. Lauren Louive (New York AC/Hawkeye WC)

1st match: Ragan wins 10-0, tech fall

2nd match: Ragan wins 10-0, tech fall

 

Ragan is your Women's Freestyle 59 kg World Team Member!!

Bout 2: Men’s Greco-Roman 60 kg – Leslie Fuenffinger (U.S. Army WCAP) vs. Ildar Hafizov (U.S. Army WCAP)

1st match: Hafizov wins 7-5

2nd match: Hafizov wins 9-0, tech fall

 

Hafizov is your Men's Greco-Roman 60 kg World Team Member!!

Bout 3: Women’s Freestyle 55 kg – Jacarra Winchester (Titan Mercury WC/OTC) vs. Dominique Parrish (Sunkist Kids WC/Burnaby Mountain WC)

1st match: Winchester wins 10-0

2nd match: Winchester wins 8-3

 

Winchester is your Women's Freestyle 55 kg World Team Member!!

Bout 4: Men’s Greco-Roman 72 kg – Raymond Bunker (U.S. Marine Corps) vs. Alex Mossing (Air Force RTC)

1st match: Bunker wins 3-1

2nd match: Bunker wins 7-0

 

Bunker is your Men's Greco-Roman 72 kg World Team Member!!

Bout 5: Men’s Greco-Roman 63 kg – Ryan Mango (U.S. Army WCAP) vs. Xavier Johnson (U.S. Marine Corps)

1st match: Mango wins 13-2

2nd match: Mango wins 6-5

 

Mango is your Men's Greco-Roman 63 kg World Team Member!!

Bout 6: Men’s Greco-Roman 97 kg – G’Angelo Hancock (Sunkist Kids) vs. Lucas Sheridan (U.S. Army WCAP)

1st match: Hancock wins 8-0

2nd match: Hancock wins 5-2

 

Hancock is your Men's Greco-Roman 97 kg World Team Member!!

 

Session Two – 7 PM EST

Bout 1: Women’s Freestyle 62 kg – Mallory Velte (Titan Mercury WC) vs. Kayla Miracle (Sunkist Kids/Hawkeye WC)

1st match: Miracle wins 12-2

2nd match: Miracle wins 4-0

 

Miracle is your Women's Freestyle 62 kg World Team Member!!

Bout 2: Women’s Freestyle 53 kg – Sarah Hildebrandt (New York AC/OTC) vs. Katherine Shai (Titan Mercury WC)

1st match: Hildebrandt wins 3-0

2nd match: Hildebrandt wins 8-0

 

Hildebrandt is your Women's Freestyle 53 kg World Team Member!!

Bout 3: Women’s Freestyle 76 kg – Adeline Gray (New York AC) vs. Precious Bell (Unattached)

1st match: Gray wins by Fall (1:57)

2nd match: Gray wins 10-0

 

Gray is your Women's Freestyle 76 kg World Team Member!!

Bout 4: Men’s Greco-Roman 130 kg – Adam Coon (New York AC/Cliff Keen WC) vs. Cohlton Schultz (Sunkist Kids/EAP)

1st match: Coon wins 8-0

2nd match: Coon wins 5-1

 

Coon is your Men's Greco-Roman 130 kg World Team Member!!

Bout 5: Men’s Freestyle 61 kg – Joe Colon (Titan Mercury WC/Valley RTC) vs. Tyler Graff (Titan Mercury WC/NJRTC)

1st match: Colon wins 6-4

2nd match: Graff wins 9-2

3rd match: Graff wins 12-2

 

Graff is your Men's Freestyle 61 kg World Team Member!!

Bout 6: Men’s Freestyle 97 kg – Kyle Snyder (Titan Mercury WC/Ohio RTC) vs. Kyven Gadson (Sunkist Kids WC/Cyclone RTC)

1st match: Snyder wins 4-0

2nd match: Snyder wins 12-1 (tech fall)

 

Snyder is your Men's Freestyle 97 kg World Team Member!!

 

Bout 7: Men’s Freestyle 70 kg – Ryan Deakin (Titan Mercury WC/Chicago RTC) vs. James Green (Sunkist Kids/Nebraska WTC)

1st match: Green wins 10-0, tech fall

2nd match: Green wins 4-3

 

Green is your Men's Freestyle 70 kg World Team Member!!

Bout 8: Men’s Freestyle 57 kg – Daton Fix (Titan Mercury WC/Cowboy RTC) vs. Thomas Gilman (Titan Mercury WC/Hawkeye WC)

1st match: Fix wins 9-1

2nd match: Gilman wins 3-2

3rd match:

Bout 9: Men’s Freestyle 74 kg – Jordan Burroughs (Sunkist Kids/Nebraska WTC) vs. Isaiah Martinez (Titan Mercury WC/Illinois RTC)

1st match: Borroughs wins 5-4

2nd match: Martinez wins 6-5

3rd match: